Recenzia: Zlý herec (Laco Kerata)

l96679Recenziu napísala Sofia Martinková.

Laco Kerata nám ponúka pohľad do prostredia, v ktorom sa pohybuje už roky a preto jeho kniha pôsobí prirodzene a autenticky. Uvádza nás do sveta filmov, divadiel, hercov a ich veľkých/malých drám, ktoré sú oveľa bežnejšie ako by ste si predstavovali. Prináša náhľad do životov za oponou. Prinúti človeka uvedomiť si, že aj herci, ktorí sú väčšinou vnímaní na piedestáli ideálov a pôsobia takmer nedotknuteľne, sú v skutočnosti len ľudia, ktorí okolo nás často prechádzajú bez povšimnutia na ulici.

Hlavný hrdina knihy, Timo, patrí do veľkej skupiny neznámych umelcov. Herec, ktorého nikto nepozná, je žijúcim paradoxom. Patrí medzi desiatky takých ako on. Človek – nikto. Osoba, ktorá príde a odíde bez toho, aby ste ju vôbec zaregistrovali.

Timo žije svoju tragédiu a pomaly plynúci všedný život. Jeho príhody sú napísané formou krátkych, až takmer poviedkových odsekov, ktoré do seba zapadajú, tvoria celkový príbeh a pritom sú v nich stále zachytené myšlienky, ktoré stoja za zamyslenie a robia každého z nich výnimočným. Počas čítania nadobudnete pocit, že Timo by mohol pokojne byť aj váš sused. Jeho príbeh je rozprávaný tak, akoby ste vedľa neho žili bežný, absolútne obyčajný život.

O Timovi si neurobíte žiadne ilúzie, nie je neslušný, ani vulgárny. Jednoducho je. Búra predstavy o výnimočnom hrdinovi knihy, ktorý rieši závažné problémy a má výrazný charakter. Je nemastný – neslaný, skrátka zmierený s osudom. Jeho dni sa na seba ponášajú ako vajce vajcu.

Zvláštnosťou sú len jeho myšlienky, ktoré prekypujú fantáziou a filozofiou. Zamýšľa sa nad vecami, diskutuje sám so sebou a tým pridáva každodenným situáciám hlbší význam.

Byť introvertným hercom prináša svoje výhody. Z pozície bútľavej vŕby so záujmom počúva cudzie príbehy, ktoré analyzuje ako vlastné. Vo vzťahoch šťastie nemá, no má dcéru, ktorá je raz milá, raz uštipačná a nevrlá.

Vysmieva sa otcovi za mizernú kariéru. Timo je však vďačný za ňu, za jej zriedkavý úsmev a pár stavov príjemnosti.

Ku koncu knihy veci odrazu naberú rýchly spád. Timovi prichádzajú ponuky na čoraz významnejšie role. Konečne sa po rokoch môže pohnúť z pozície dabéra – fantóma, ktorého hlas možno poznáte, no ani za svet si neviete spomenúť, komu patrí. Na počudovanie, všetko smeruje k lepšiemu, ba dokonca sa črtá aj vzťah s kolegyňou. No ako Timov príbeh skutočne skončí?

Skončí sa presne tak, ako väčšina z našich skutočných príbehov. Zamrznutý v tom bode, keď sa Timo konečne mohol pohnúť z miesta, zlepšiť si život, kariéru, splniť sny. Zastavený pred veľkým rozletom a navždy zabudnutý v davoch ďalších, ktorí dychtivo čakajú zaujať jeho miesto.

Príbeh je dúškom reality bez servítky a ilúzií. S Timom sa môže stotožniť naozaj každý, Až na pár humorných situácií príbeh vtipom veľmi neprekypuje. Kniha určite nie je trhák, ľahko vás môže nudiť, pretože 95% času sa nedeje nič akčné. Na druhej strane, kto z nás žije naozaj vzrušujúci život plný prekvapení a nečakaných stretnutí?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s