5 najlepších kníh roku 2018

pexels-photo-1166657

Rok 2019 nám už beží, ale týmto článkom si pripomeniem ešte ten starý. A to konkrétne v tom, aké knihy som za ten rok prečítala, ktoré považujem za najlepšie. Keďže ide o Podporujme slovenských autorov, tak sa budem venovať slovenským knihám. Ale ak by ste sa odo mňa (Elizabeth) chceli dozvedieť aj o najlepších knihách celkovo, tak určite sledujte môj YT kanál, pretože to budem natáčať. 🙂 Teraz sa však poďme venovať piatim najlepším knihám od slovenských autorov za rok 2018. A ešte malé upozornenie: nemám to zoradené od najlepšej po najhoršiu, len podľa toho, kedy som v roku danú knihu prečítala. Pretože u týchto piatich kníh je veľmi ťažko posúdiť, ktorá bola lepšia ako druhá. Všetky boli úžasné.

l2773821. Na rozhraní dvoch svetov (Michal Škombár)

Túto knihu som najprv prečítala ja a potom som ju venovala redaktorom, aby o nej napísali recenziu (v tom čase som ešte ja články o prečítaných knihách nepísala). Avšak u mňa si získala post v najlepších knihách. Bola tak tajomná a mysteriózna. Úplne obdivujem autora, že dokázal vymyslieť tak originálny a zaujímavý príbeh. Hneď ma upútal svojou myšlienkou a nápadom. Povedala by som, že je to mysteriózny príbeh s prvkami sci-fi. A úprimne vám poviem, že sci-fi nečítam a ani ma veľmi nebaví, ale v tejto knihe sa mi tie prvky veľmi páčili. Preto sa nachádza v mojej top 5. Ak by ste si chceli prečítať recenziu od Kristýny Ljubkovej, nájdete ju TU.

l2793802. Drž ma, keď padám (Miroslava Varáčková)

O tejto knihe som písala už v top knihách, ktoré vám nedajú spať. Asi som už spomínala, že Miroslava Varáčková patrí medzi mojich najobľúbenejších slovenských autorov. Čítala som od nej už viacero kníh. Naposledy to bola kniha Stálo to za to. Najviac mnou však doteraz zarezonovala práve kniha Drž ma, keď padám. Má neskutočne silný príbeh, ktorý mnou otriasal niekoľko týždňov po dočítaní. Všetky jej knihy sú skvelé, nemôžem povedať, že by sa mi niektorá nepáčila. Ale táto bola pre mňa srdcová. Doslova. Zasiahla ma takou silou, že som dlho nevedela začítať sa do nejakej inej knihy. Mala som chuť čítať túto odznovu. 

l3053133. Spútaní časom (Martin Repa)

Spútaných časom som vyhrala na Facebooku. Bola som z toho úplne nadšená a keď mi kniha prišla, hneď som sa pustila do čítania. Musím podotknúť, že táto kniha je trochu ťažšie čítanie, ale keď sa do nej ponoríte, stojí za to. Ja som sa do nej ponorila hlboko a nevedela som ju prestať čítať. Toľko skvelých a pravdivých myšlienok, Podčiarknutie dôležitosti lásky v živote, tajomno, mysterióznosť… Vôbec som to od knihy nečakala a tak veľmi ma dostala a prekvapila, že nezahrnúť ju do top piatich kníh roku 2018 by bol hriech. A nepreháňam. 🙂 Ak by ste si chceli prečítať recenziu tejto knihy od Dominiky Štefčíkovej, nájdete ju TU.

33809778_387721261732098_2028751227017232384_n4. Mračná Urdisu (Viktória Drgoncová)

V roku 2018 som veľa fantasy kníh neprečítala. Ale Mračná Urdisu som sem musela zaradiť. Možnože by som ich sem nedala, keby prečítam viac fantasy,  ale aj keď dostali 4 hviezdičky z piatich, podľa mňa si toto miesto zaslúžia. Najmä preto, lebo tento druhý diel Nepriateľov Urdisu ma veľmi prekvapil a bol lepší, ako ten prvý. Veľmi sa mi páči myšlienka celej tejto série – že ľudia dokážu byť väčšími monštrami ako samotné monštrá. A neskutočne sa teším na tretí diel. 🙂 Recenziu, ktorú som písala, nájdete TU.

IMG_20181101_1055555. Nevyslovené (Kristína Ježovičová)

Opäť tu mám YA žáner. Keď kniha Nevyslovené prišla na pulty kníhkupectiev, okamžite som ju musela mať. Anotácia ma hneď zaujala. Vôbec som neoľutovala. Kniha sa čítala úžasne. Bola plná pocitov a myšlienok. Bola šokujúca a jednoducho neskutočná. Prepojenie dvoch časových období, hlavné postavy, hudba… jednoducho úžasná. Nemám rada názor, že YA je len pre mládež. Nevyslovené je jedna z tých, ktorú môžu prečítať všetci a myslím, že všetci si z nej dokážu niečo odniesť. Má tak silné posolstvo, že to vyráža dych. 

Všetkým autorom, ktorých som tu spomenula, ďakujem za to, že napísali tak úžasné diela. Píšte ďalej, pretože to robíte skvelo. 

Aké sú vaše top knihy za minulý rok?

One thought on “5 najlepších kníh roku 2018

  1. Karin 13. januára 2019 / 12:23

    Spoutaní časem by mě zaujaly v knihupectví už tou krásnou obálkou. Díky za tip na čtení,

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s