“Písanie je ako jazda na horskej dráhe.” – Rozhovor s Evou Dedinskou

Vitajte pri novom rozhovore. Tentokrát s autorkou niekoľkých kníh ako napríklad Dievčatko s modrými očami – s Evou Dedinskou.

Ako a kedy ste začali s písaním?

Píšem hádam odjakživa. Už v detstve som sa pohrávala s rôznymi krátkymi príbehmi. Za všetko ďakujem môjmu ockovi. Akosi to vo mne videl a vždy ma v písaní podporoval. Robí tak dodnes. Na strednej škole som napísala prvý kratší dievčenský román, ktorý ale skončil v šuplíku, a je tam dodnes. Moju prvú vydanú knihu „Zmätok v srdci“ som začala písať, keď som ostala doma z dôvodu rizikového tehotenstva. Voľného času bolo nazvyš, tak sa mi ju aj podarilo dopísať. Rukopis som poslala do niekoľkých vydavateľstiev, nakoniec kniha vyšla vo vydavateľstve Ikar.

Predstavíte čitateľom svoju tvorbu?

Moje príbehy sú o skutočnom živote. Radosti a starosti obyčajných ľudí. Hlavným motívom sú medziľudské vzťahy, prekážky a problémy v živote hlavných hrdinov, ich boje a víťazstvá. Všetko je to okorenené lásku, túžbou a vášňou. Ide prevažne o spoločenské romány. Posledná vydaná kniha „Dievčatko s modrými očami“ je s nádychom detektívky.

Ako posledná vám vyšla kniha Dievčatko s modrými očami. Čo bude nasledovať po nej?

„Dievčatko s modrými očami“ má veľmi silný príbeh. Možno práve preto som po jej dopísaní potrebovala niečo menej dramatické. Ak sa nič nezmení, na budúcu jar mi vyjde ďalšia kniha pod názvom „Snúbenec mojej sestry“. Trochu šteklivý príbeh o klasickom ľúbostnom trojuholníku. Nejdem veľa prezrádzať, ponechám čitateľov v napätí.

Čím sa pri tvorbe najradšej inšpirujete?

Inšpiruje ma život. Môj, mojej rodiny, ľudí naokolo. Sám život je veľký spisovateľ. Stačí sa len porozhliadnuť okolo seba, hneď sa ponúka niekoľko námetov. Potom sa mi v hlave začnú snovať príbehy. Niekedy je ťažké rozhodnúť sa, do ktorého z nich sa pustím.

Čo považujete na písaní za to najlepšie?

Voľnosť. Slobodu. Možnosť vytvoriť hlavné postavy, ich životy. Písanie je ako jazda na horskej dráhe. Začiatok je istý, príbeh sa potom odvíja podľa témy a dramatickosti, koniec nie je istý nikdy. Občas aj mňa samu prekvapí, kam sa príbeh uberá a ako sa nakoniec skončí. Písanie mi pomáha ventilovať stres. Môžem sa naplno realizovať, hrať so slovíčkami ping-pong. Najúžasnejšie na tom je, že nakoniec z toho vznikne kniha, ktorú čítajú ostatní.

Často sa stretávame s tým, že autori píšu to, čo aj čítajú. Ako to je u vás?

Čítam veľa. Možno nie tak veľa, ako tomu bolo kedysi, ale vždy si čas na dobrú knihu nájdem. Zriedka čítam slovenské spisovateľky. Hoci sa tomu bránim, mimovoľne porovnávam ich tvorbu s mojou, ich spôsob písania s mojím. Nemám vyhradený smer. Čítam sci-fi, detektívky, aj romány pre ženy. Jednoducho, nepohrdnem dobrou knihou.

Aké knihy sú vaše najobľúbenejšie?

Je ich niekoľko. Spomeniem knihu Ema od Soni Rebrovej či Modrý dom od Táni Keleovej-Vasilkovej, knihy o anjeloch od Lorny Byrneovej, detektívky Joy Fieldingovej, mysteriózne príbehy Jozefa Kariku, ale rada sa vrátim aj k príbehom o Harrym Potterovi od J.K. Rowlingovej.

Aký máte názor na slovenskú literatúru?

Na Slovensku máme niekoľko talentovaných autorov. Čitatelia si môžu vyberať medzi romantickými príbehmi, detektívkami aj sci-fi mysterióznymi románmi. Ponuka je široká a rôznorodá. Horšie je to s oceňovaním autorov, našťastie každý dobrý spisovateľ píše hlavne preto, lebo ho to baví a chce ľuďom niečo povedať. Naši spisovatelia sa prebíjajú aj na českom trhu, čo samo hovorí o ich kvalitnej tvorbe. Verím, že sa nám otvoria aj ostatné zahraničné trhy, aby sme ukázali, že aj na našom malom Slovensku sa rodia kvalitní spisovatelia.

Čo považujete za svoj najväčší cieľ alebo sen?

Mojím snom vždy bolo mať milujúcu rodinu. To sa mi splnilo. Vždy som chcela písať. Píšem a moje knihy vydavateľstvá vydávajú. Čo je mojím cieľom? Urobím všetko pre to, aby si ma raz moje deti a vnúčatá pamätali ako starostlivú a milujúcu mamu a babku, aby čitatelia raz hovorili o Eve Dedinskej, o spisovateľke, ktorá napísala niekoľko kvalitných pútavých kníh.

A je niečo, čo by ste chceli odkázať čitateľom?

Prajem všetkým, aby im ostala chuť čítať. Dnešná uponáhľaná technologická doba nás spisovateľov oberá o čitateľov, preto je pre nás vzácny každý z nich. Tým, čo z nejakých dôvodov nečítajú slovenských spisovateľov, by som chcela odkázať, aby nepohŕdali slovenskou tvorbou. Siahnite po knihe od slovenského autora, budete milo prekvapení, aké kvalitné knihy sa u nás píšu.

Ďakujeme za poskytnutie rozhovoru. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s