Michaela Zamari: Posledný džentlmen

IMG_20181111_145606

Jedného dňa sa mi autorka Michaela Zamari ozvala, že či by som nemala záujem v rámci projektu napísať článok o jej tretej knihe – novinke Posledný džentlmen. Vzhľadom na tému tejto knihy, ktorá ma zaujala, som súhlasila a tak som si ju krátko po oficiálnom vydaní vyzdvihla u pani poštárky. Jej prečítanie mi možno trošku viac trvalo, ale nebolo to spôsobené knihou, ale mojou časovou vypätosťou. Avšak dnes som knihu dočítala.

Aké je to vydať svoju prvú knihu na knižnom trhu, kde vás nikto nepozná, a zamotať sa pri tom s kolegom v práci, kde vás poznajú všetci?
Jennifer vie o tom svoje. Pred oslavou jej dvadsiatych šiestych narodenín v nej naplno prepukne vášeň pre písanie a snaží sa dostať svoj debut na pulty kníhkupectiev za každú cenu. Nemá však ani poňatia, čo ju to bude stáť.
Počas tejto životnej etapy sa jej cesta pretne so starším kolegom, s ktorým na prvý pohľad nemá nič spoločné. Sú ako oheň a voda. Majú protichodné názory, odlišné záujmy a iné priority. Napriek tomu nedokážu prejsť okolo seba bez povšimnutia.
Začnú sa nezáväzne stretávať. Veď, čo sa môže stať?
Jareda to však jednostaj ťahá domov, preč z hlavného mesta, kde sa Jennifer cíti ako ryba vo vode. Má vôbec ich vzťah šancu stať sa niečím viac? Alebo sa už dávno stal?

Ide o príbeh inšpirovaný skutočnosťou a to sa mi na tom páčilo asi najviac. Skutočné skúsenosti vo svete vydávania knihy. Keďže som sama autorka, tak ma to zaujímalo o to viac. K tomu zaujímavá milostná zápletka, čo viac si priať?

Hlavná postava Jennifer sa mi hneď zapáčila. Prišla mi od začiatku veľmi sympatická a pozitívne naladená. Jared sa mi občas nezdal, inokedy ma fascinovala jeho tajomnosť. Cítila som z neho chlad, i keď v tých erotickejších pasážach to tak nevyzeralo. Pôsobil na mňa chladne. Ale i napriek tomu… džentlmensky. Viem, že istým spôsobom si to protirečí, ale mala som z neho také rozporuplné pocity. Tak trochu ako hlavná hrdinka.

Osobne som pri čítaní najviac ocenila práve veci z vydávania knihy. To ma najviac bavilo a takisto ma to lákalo čítať ďalej a ďalej. Chcela som vedieť, či Jennifer dosiahne svoj cieľ.

Úprimne musím povedať, že mi občas pripadalo tej erotiky v knihe priveľa. Ale zase to vravím podľa seba, pretože viem, že niektoré ženy to môže naopak baviť a práve to môžu vidieť na knihe ako to najlepšie. Každá z nás má rada v knihách niečo iné.

Dejová línia týkajúca sa vzťahu Jennifer a Jareda bola istým spôsobom zaujímavá, pretože som mala pocit, že neviem, čo od Jareda možno očakávať. Pôsobil chladne a zároveň som mala pocit, že je to taká tichá voda. Teda že nikdy človek nevie, ako môže zmeniť svoj smer a náladu. A to bolo práve na tom to, čo ma nútilo hltať aj tie erotickejšie pasáže, pretože som tušila, že sa niečo zmení. Koniec bol, čo sa tohto týka, pre mňa ľahko odhadnuteľný.

Kniha teda nemala vyslovene “wow efekt”, ale vážne ma bavila. Vždy keď som si našla aspoň chvíľku času, tak som chcela, aby som knihu mohla čítať dlhšie. Autorka má skvelý štýl, je svieži, dynamický a neobťažuje sa s nadbytočnými opismi. Celé to teda vyznieva veľmi moderne.

Muži dokážu byť úžasnými stvoreniami, dovolím si zovšeobecňovať. Občas ich chceme poslať dočerta, ale častokrát nám aj vyčaria úsmev a doprajú pocity, po ktorých sa ich nevieme nabažiť. Najlepšie je, že väčšinou o tom ani nevedia.

Možno by mali.

Možno by sme im to mali povedať.

A možno radšej nie… (str. 188)

Autorka zároveň vie v čitateľovi vyvolať množstvo emócií. Má vážne dobrý štýl písania a vždy, keď som si na to čítanie našla čas, tak som si pri kniha krásne oddýchla. Hltala som príbeh a bavilo ma to. Keď si odmyslím môj osobný pocit, že erotiky bolo trochu viac, než som zvyknutá čítať, tak bola pre mňa kniha dobrá. Dobrá na oddych a regeneráciu, ale zároveň – pre čitateľov, ktorí sa vo svete vydávania kníh nepohybujú – zaujímavé nahliadnutie do zákulisia vydavateľského procesu. A práve tú časť som hltala azda najviac. Prežívala som s hlavnou hrdinkou každé odmietnutie a každé svetielko nádeje a úplne som sa v tomto videla. Aj u mňa bolo tento rok zopár odmietnutí a aj svetielok nádeje. Úplne som s ňou vedela súcitiť.

Pripúšťam, že článok znie asi trochu chaoticky, ale najprv som mala rozpačité pocity, no neskôr to prerástlo do pocitu, že kniha bola dosť dobrá. Jediným negatívom, ktoré som v tom teda videla, bolo viac erotiky, ale – ako som už spomenula – niekomu to tak nemusí pripadať, a možno ešte ľahko odhadnuteľný koniec, ale to nie je nič, čo by môj dojem nejako veľmi kazilo.

Okrem týchto dvoch vecí sa kniha veľmi dobre číta, hlavná hrdinka je veľmi sympatická a hlavný mužský hrdina je zvláštny až ma to fascinovalo, hoci mi občas pripadal chladný. K tomu autorka dobre vystihla mnoho myšlienok ženy a najmä odvážne opísala realitu vydávania knihy.

Takže na záver: dobrá kniha pre všetky ženy, ktoré si pri čítaní chcú oddýchnuť a zároveň nahliadnuť do zákulisia knižného sveta. A to, že je to podľa skutočnosti, je pre knihu len veľké plus. Autorke držím palce a rada si prečítam jej ďalšie diela. A zároveň jej ďakujem za poskytnutie knihy na recenziu. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s