“Každý človek je chodiaci príbeh, o ktorom treba napísať knihu.” – Rozhovor so Silviou Antalíkovou

Krásne októbrové doobedie želám. 🙂 Dnes si môžete prečítať rozhovor s autorkou Silviou Antalíkovou, ktorá napísala knihu Náš milý synáčik, ale aj iné diela. Nech sa páči. 🙂


44422394_299891687514943_1009932332401950720_nAko a kedy ste začali s písaním?

Píšem od mala. Rada som čítala a vymýšľala si vlastné rozprávky a príbehy. Tie som potom, písané rukou na papieri, zošívačkou spájala a vznikli hand-made knihy, aj som si ich ilustrovala. Potom putovali po kamarátkach a spolužiačkach, ktoré ich čítali a povzbudzovali ma, aby som písala, aby mali čo čítať. Neskôr som prispievala do novín, časopisov a zúčastnila sa aj literárnych súťaží., písala som pre školský časopis.

Čo vás viedlo k tomu napísať prvú knihu?

Prvá kniha bola najskôr poviedkou. Stále však prichádzali nové nápady, strán bolo viac a viac, kým vznikol román, ktorý som poslala do vydavateľstva. Hlavnou témou je výmena klasických zaužívaných rolí, muž sa stará o dieťa a rodinné hniezdo, žena je kariéristka, ktorá sa stala matkou neplánovane a nechtiac. Kniha rieši otázky či existuje emancipácia, či môže žena robiť to, čo muž a ako ju prijme či neprijme okolie.

Čo je pri tvorbe váš najväčší zdroj inšpirácie?

Inšpirácia je Život. Každý človek je chodiaci príbeh, o ktorom treba napísať knihu. Písať znamená pozorne sledovať, počúvať, o čom ľudia hovoria, čo a ako prežívajú prežívať s nimi a položiť to všetko na papier.

Páči sa mi nápad, záblesk, iskrička, ktorá zrazu s veľkou silou ožije a žije si svoj príbeh.

Tento rok vám vyšla kniha Náš milý synáčik. Ako vznikol nápad na túto knihu?

Námet som dlho nosila v hlave a čakala kým dozreje. Matke, ktorá má nepodareného synáčika v najkrutejšej puberte a každý deň niečo vyvedie, jedného dňa – napriek márnej snahe a úsiliu – rupnú nervy a odnesie ho k otcovi, ktorý ho nikdy v živote nevidel. Napriek hororovej téme je to veselá kniha o sile a súdržnosti rodiny, nech sa deje čokoľvek. Využila som svoje zážitky z praxe, pracujem ako vychovávateľka, posledné roky na stredoškolskom internáte , som mama, mám dve dcéry a všetky kamarátky majú deti, takže som mala v ponuke veľa príbehov. Mnohé z nich sú pravdivé a moja bláznivá fantázia sa s nimi veľmi rada tiež pohrala.

44404789_489652431519207_7134502228450082816_n

Aké sú vaše plány do budúcnosti v rámci písania?

Písanie ma baví. Je to relax, zábava, tvorivá hra s písmenkami, únik z reality do sveta aký si sami vymyslíme, vytvoríme. Čoskoro vyjde moja piata kniha s názvom Bermudský trojuholník. Je to satirický román o manželskej nevere, muž, žena a milenka motajúci sa v nebezpečnom bermudskom trojuholníku, o tom či sa nevera môže skončiť happy endom.

Vždy nosím v hlave dajakú novú knihu . Momentálne pracujem na knihe s názvom Moja milá dcérenka, ktorá bude sériou uletených vylomením pubertálneho dievčaťa. Niektoré z mojich kníh by mali vyjsť v českom jazyku, čomu sa nesmierne teším.

Pochopiteľne, že pre nás, čo píšeme, je najväčší sen vydanie knihy. Ak si tento sen splníme, tak snívame ďalej. Čo je váš najväčší sen alebo cieľ, ktorý chcete dosiahnuť?

Napísať vždy ďalšiu a ďalšiu knihu. Žijem a pracujem v motivujúcom prostredí, vždy sa ku mne dostane zaujímavý príbeh, ktorý mi nedá pokoj dovtedy kým ho nepoložím na papier.

Sú autori, alebo knihy, ktoré vás v živote alebo v tvorbe nejakým spôsobom ovplyvnili?

Striedajú sa u mňa obdobia kedy veľa čítam a nič nepíšem a kedy píšem a nečítam, aby ma čítaná kniha neovplyvnila. Sú knihy, ktoré prečítate a nezabudnete na nich, napríklad Dom duchov Isabel Alllendeovej, Veľké kúzlo od Elisabeth Gilbert, Tisíc žiarivých sĺnk od Khaleda Hosseina Sineľnikova Tajomná sila slova, Baričákov Šlabikár šťastia, ale napríklad i Exupéryho Malý princ.

Dobrých kníh je veľa, škoda, že neexistuje dajaký prístroj, vďaka ktorému by sme mohli čítať viac a vďaka ktorému by nám prečítané ostalo navždy uchované v mysli.

Aké knihy by ste odporučili tým, ktorí hľadajú niečo na dlhé zimné večery, ktoré sa pomaly blížia?

Tie, o ktorých som písala vyššie sú zaručene zárukou kvality, vyskúšajte, zaiste neoľutujete!

Čo si myslíte o slovenskej literatúre?

Som rada, že slovenská literatúra žije, máme veľa veľmi dobrých autorov a teším sa, že niektorí sú mojimi dobrými priateľmi. A máme aj veľa dobrých blogerov píšucich o knihách, ktorí nám pomáhajú zorientovať sa v množstve tých dobrých kníh.

A na záver: chcete niečo odkázať čitateľom?

Čítajte, čítajte, aby sme mohli pre vás radi a veľa písať! 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s