Recenzia: Vražedná sedmička (kolektív autorov)

Recenziu napísal Jakub Mišči.

l296301Autor: Kolektív autorov
Názov: Vražedná sedmička
Počet strán: 285
Vydavateľ: Elist
Rok vydania: 2017
Jazyk: slovenský

Na poviedky bývam zvyčajne veľmi náročný. Napísanie kvalitnej a dobrej poviedky nie je nič jednoduché, ak chcete, aby z nej vyžaroval skutočne silný náboj a predovšetkým záver musí byť viac než len originálny a remeselne dobre zvládnutý.

Pri čítaní poviedkovej knihy Vražedná sedmička od vydavateľstva Elist, v ktorej sa nachádza sedem detektívnych a krimi príbehov, odohrávajúcich sa v slovenskom prostredí, som mal zmiešané pocity.

Každej poviedke slovenského autora predchádzala kapitola, ktorá sa venovala samotnému autorovi. Dozviete sa o jeho živote, záľubách, dielach, ktoré mu zatiaľ vyšli a taktiež o súčasnej práci. Toto promo vás zoznámi s tými autormi, s ktorými sa stretávate po prvý raz.

Samotné poviedky ma príliš neoslovili. Možno preto, že som zvyknutý na poviedky svetoznámych zahraničných autorov, ktoré vo mne dokážu vyvolať emócie, prekvapenie a aj strach, tým slovenským sa to príliš nedarí a potrebujú sa viac vypísať.

Dej je v určitých poviedkach až príliš predvídateľný, nepriniesol mi pôžitok z čítania. Prišlo mi, akoby boli písané strojovo, bez citov, len aby bolo. Nemal som z toho príliš dobrý pocit, ale na druhú stranu, našli sa aj poviedky, ktoré ma prekvapili a rozčarovanie sa stratilo.

Rozhodne ma oslovila kriminálna poviedka od Lenky Gahérovej – Miluj ma platonicky, ktorú považujem za zlatý stred. Primerané opisy, dobré dialógy a kvalitný záver ma potešil. Taktiež Roman Horňák a jeho Brečtanový dom bol písaný jednoduchým štýlom a hoci zápletka nebola ničím prekvapujúca, príbeh bol zvládnutý na úrovni.

Spovedné tajomstvo od Vity Jamborovej bolo asi tým najlepším, čo som v tejto knihe čítal. Autorkin štýl rozprávania príbehu je na vysokej úrovni, je vidieť, že vie, o čom píše. Krimi príbeh z prostredia slovenského šoubiznisu som zhltol rýchlo ako malinu. Je silný, pútavý a uveriteľný.

Čo na záver? Pokiaľ hľadáte poviedky na ľahké, nenáročné čítanie, siahnite po Vražednej sedmičke. Slovenské poviedky vás prevedú širokým spektrom ľudských emócií, od lásky k chorobnej žiarlivosti, smútku a zúrivosti. Zoznámte sa so slovenskými autormi a ich príbehmi, v ktorých nájdete príbehy z reálneho života a problémy vo vzťahoch, ktoré môžu viesť až k zločinu.

Za poskytnutie knihy ďakujeme vydavateľstvu Elist.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s