Recenzia: Margaret Raven (Barbora Šedíková)

Recenziu napísala Dominika Adamovičová.

l280135Prvá kniha, ktorú som sa rozhodla zrecenzovať, je dielo od mladej začínajúcej spisovateľky Barbory Šedíkovej – Margaret Raven. Dôvodom bol pre mňa jednoduchý, a napriek tomu pôsobivý názov knihy. Na jednej strane „len“ meno a priezvisko, pravdepodobne, hlavnej hrdinky, no na strane druhej, hranie sa s významom.

Vieme, že z angličtiny znamená raven – havran. Aj takýmto spôsobom autorka vystihla, dá sa povedať, podstatu celého diela. Ak sme takto rozmýšľali ešte pred začatím čítania, počas jeho priebehu sme sa v tom len utvrdili:

“A tá, ako sám dobre vieš, priťahuje vtáky a zvlášť havrany zo všetkého najlepšie.“

Ďalšou pozitívnou stránkou je malý formát, ako aj mäkká, a teda ľahká väzba knihy. Je praktická, pretože ju viete strčiť do kabelky či tašky, a tak ju môžete čítať v podstate kdekoľvek a kedykoľvek.

Musím povedať, že štylistika a rukopis autorky boli pre mňa veľmi prijateľné. Počas čítania sa mi nestalo, ako pri niekoľkých iných knihách, aj skúsených autorov, že som si danú vetu musela prečítať aj dvakrát, pretože som sa v nej stratila. Čo mi možno robilo problém bolo skôr definovanie žánru. Nieže by bola kombinácia viacerých žánrov v jednej knihe neakceptovateľná. V tomto prípade to bolo ale na mňa veľa. Začína to ako detektívka, po pár stranách sa to podobá sci-fi, v niektorých pasážach je to horor, dokonca v niektorých pasážach som mala pocit, že čítam rozprávku. Napríklad, keď musela postava vypiť odvar z ropuchy.

Okrem tohto, pre mňa, mixu žánrov, boli v knihe časti, ktoré mohla autorka, pokojne vynechať, pretože boli zbytočné, a aj bez toho by dávali čitateľovi význam. Chápem možný zámer autorky o to, aby nechala čitateľa v napätí, treba si však zvážiť, kedy to má opodstatnenie, a kedy nie. Na knihe mi bolo sympatické zakomponovanie zaujímavých, životných myšlienok do príbehu, nad ktorými som sa pozastavila, čo je pozitívne. Aj toto je jedna z nich:

„Niekedy sa príbehy rozprávajú až príliš dlho. Každým prerozprávaním sa z nich vytratí kúsok pravdy, až nakoniec zostane iba lož, ktorá však poslucháčov fascinuje omnoho viac než skutočná pravda…“

Za každú knihu, ktorú prečítam som vďačná, pretože každá vo mne zanechá nejaké pocity. Som rada, že som sa prostredníctvom projektu dostala aj ku knihe Margaret Raven.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujeme vydavateľstvu Magna.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s