Rozhovor: Barbora Šedíková

20991334_1009674672505446_2034199635_oPrehupli sme sa do ďalšieho týždňa a ja vám v tento deň prinášam nový rozhovor. Tentokrát s autorkou tajomnej a mysterióznej knihy Margaret Raven.

Barbora Šedíková: Som začínajúca mladá spisovateľka, študentka a rodáčka z Trnavy. Rôznorodé záľuby ako fotografovanie, kreslenie, maľba na textil a celoživotná láska k histórií mi priniesli nevšedný a jedinečný pohľad na svet. Zásadný vplyv na moju tvorbu mali velikáni svetovej literatúry, vďaka ktorým som si dokázala vytvoriť svoj osobitý štýl písania a to najmä Victor Hugo a Carlos Ruiz Zafón.

:::::::::::::::::::::::::::::::::

Ako a kedy ste sa dostali k písaniu?
Bolo to ešte na základnej škole, myslím, že v tretej triede, keď sa jeden z mojich spolužiakov chválil, že napísal poviedku. Vtedy sa vo mne ozval akýsi vnútorný hlas, ktorý mi vnukol, aby som aj ja vzala pero, papier a niečo napísala. A tak to nejak všetko začalo. Vždy som sa snažila písať, ale nie zakaždým sa to dalo aj čítať. Neprikladala som spisovateľskej dráhe nejakú extra veľkú dôležitosť, robila som len jednoducho to, čo mi robilo radosť a čo ma bavilo. No už odmalička vo mne bola zakorenená túžba vydať knihu, to je sen väčšiny ľudstva, ale nikdy som nemala ten pocit, že by moje príbehy niekoho okrem rodiny zaujímali. Postupom času, keď som mala 15, sa môj prístup ale zmenil. Rozhodla som sa, že spravím všetko pre to, aby som titul spisovateľka mohla nosiť oprávnene.

Vyšla vám prvá kniha Margaret Raven, čo bude po nej?
Tak momentálne pracujem na jej pokračovaní, ktoré bude rozsiahlejšie, objavia sa nové ako aj dobre známe postavy a čitatelia získajú odpovede na otázky, ktoré zostali nezodpovedané na konci prvého dielu. Zároveň však pracujem ešte na jednej knihe, ktorú už píšem skoro päť rokov, z prostredia Francúzskej revolúcie. Dúfam, že snáď jej dokončenie už nebude trvať ďalších päť rokov.

Čím ste sa pri tvorbe Margaret Raven inšpirovali?
Isté obdobie svojho života som sa veľmi intenzívne zaujímala o rôzne nadprirodzené javy ako sú duchovia, umenie telepatie či telekinézy, takže som sa rozhodla tieto poznatky zúročiť aj v knihe. Inšpirovala som sa tak isto príbehmi, ktoré mi rozprávala moja babička. Svojim spôsobom, každý, kto sa pohyboval v mojom okolí ma vedome alebo podvedome inšpiroval pri tvorbe tejto knihy.

V knihe je použité prostredie Anglicka, prečo práve to?
Anglicko je typické svojim upršaným a hmlistým počasím, prostredie priam stvorené na prízraky, ktoré sa z ničoho nič zjavia priamo pred vami. Táto krajina je zároveň aj domovom neslávne známeho Jacka Rozparovača. Udialo sa v nej množstvo strhujúcich udalostí a priam prekypuje strašidelnými príbehmi a nevyriešenými zločinmi. Takže to bol ten dôvod, prečo som dej knihy umiestnila práve do Anglicka. Slnečné pláže Talianska by nemali žiaden podobne strašidelný efekt :).

Máte v pláne napísať aj nejaký iný žáner než je Margaret?
V budúcnosti by som sa chcela skôr orientovať smerom k historickému žánru, v ktorom sa cítim viac vo svojej koži, keďže dejiny pre mňa veľa znamenajú. A je mnoho období a osobností, ktoré si zasluhujú, aby sa o nich niečo napísalo. Avšak každý žáner má svoje osobité čaro a chcem ich preskúmať čo najviac. Určite by som nechcela zostať zaškatuľkovaná ako sa to často stáva napríklad autorom a autorkám kníh v červenej knižnici.

Na blogu publikujete príbeh na pokračovanie – Prach Dublinu. Plánujete aj ten niekedy vydať?
Prach Dublinu sa tlačenej podoby zrejme nedočká, ledaže by som ho niekedy v budúcnosti prepracovala a rozšírila o pár desiatok kapitol. Tento príbeh na pokračovanie vznikol skôr so zámerom potešiť čitateľov a pre mňa je to možnosť ako zlepšiť svoje spisovateľské schopnosti.

O čom je Prach Dublinu?
Je to príbeh o ľuďoch, ktorí sa odlišujú od bežných obyvateľov Dublinu svojim zjavom, schopnosťami alebo vecami, ktoré vlastnia. Musia si hľadať miesto v normálnom svete, ale aj vo svete noci, v ktorom sa pohybujú. Nie vždy sú však ich schopnosti prínosom a často ich dostávajú do ohrozenia života.

Sú knihy, alebo autori, ktorí vás najviac inšpirujú?
Každý čerpá od niekadiaľ inšpiráciu a ja nie som výnimka. Carlos Ruiz Zafón bol a stále je pre mňa tou najväčšou inšpiráciou aj so svojimi knihami. Dej v nich sa stále vyvíja, každá veta vás posúva ďalej a odhaľuje niečo nové. To sa mi na jeho príbehoch páči, nepotrebuje písať rozsiahle omáčky, ktoré čitateľa skôr unudia k smrti, než zaujmú. Vždy keď na mňa doľahne spisovateľský blok, tak si prečítam zopár úryvkov z jednej z jeho kníh a hneď viem, čo musím upraviť, aby sa príbeh pohol ďalej. Ale pravdupovediac, omnoho viac ma pri písaní inšpiruje hudba, než diela iných spisovateľov.

Čítate slovenskú literatúru?
Príležitostne som kedysi čítala aj slovenskú literatúru, ale keďže väčšina súčasných kníh sú ženské romány a príbehy pre teenagerov, tak som veľmi rýchlo skončila, keďže tieto dva žánre neobľubujem. Ale rozhodne za to knihy od slovenských autorov nezatracujem. Majú veľký potenciál a určite si nájdu svojich čitateľov, len im treba dať šancu. Nepáči sa mi názor, že čo je slovenské to je automaticky zlé. Mnoho kníh a aj autorov je preto podceňovaných a zabudnutých, čo si rozhodne nezaslúžia.

Veľmi pekne ďakujem za poskytnutie rozhovoru.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s