Rozhovor: Majka Danihelová

Máme tu ďalší rozhovor. Tentokrát s Majkou Danihelovou.

Majka Danihelová: Už odmalička ma priťahovali príbehy. Chcela som ich čítať aj tvoriť. Prvú poviedku som napísala na písacom stroji u babky v robote a bola o Svätoplukovi a jeho červenom Ferrari.

Z neznámych dôvodov som sa rozhodla vyštudovať hotelovú akadémiu. Nemalo to s písaním a so slovenčinou nič spoločné, ale naučili ma variť, zlepšila som si angličtinu a získala som certifikát z barmanského kurzu, takže vôbec neľutujem, že som tam strávila päť rokov svojho života. Vnímala som to ako dôležitý krok popri svojom písaní, pretože nové skúsenosti aj cestovanie po hoteloch mi pomohlo nakopnúť múzu a viac tvoriť.

Po strednej škole som zamierila rovno k štúdiu editorstva a vydavateľskej praxe. Vysoká škola mi však neponúkla presne to, čo som očakávala, aj preto som po bakalárovi skončila a momentálne sa venujem štúdiu anglického jazyka, editorstvu, blogovaniu, pečeniu, fotografovaniu a, samozrejme, písaniu.

Rada pracujem s rukopismi, pomáham autorom rozvíjať ich talent. V prvom rade som však autorka a väčšinu času trávim vo vlastnom fantasy svete. Posledných osem rokov pracujem na sérii Kronika strateného impéria.

Vždy sa riadim mottom: Píš také príbehy, aké by si si chcel sám prečítať, a nikdy nerob to, čo sa odo teba očakáva.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

1. Kedy ste začali písať a ako ste sa k tomu dostali?
Príbehy ma priťahovali už odmalička. Zbožňovala som, keď mi ich na dobrú noc čítala mamina, a ešte viac ma pohltili, keď som sa do nich sama začítala. Za moju lásku k čítaniu však určite môže aj kamarátka z detstva, ktorá mala na stole každý deň otvoreného Harryho Pottera a čítala ho stále dookola. Vtedy som dúfala, že aj mne sa raz podarí vytvoriť niečo také pútavé, že aj ja niekoho priklincujem k miestu natoľko, že ho môj svet úplne pohltí a už nepustí. Príbehy v knihách ma neskutočne fascinovali. Chcela som poskytnúť čitateľovi prostredníctvom svojho vnímania príbehov ten úžasný pocit, ktorý mávam pri čítaní a pri písaní ja.

2. Povedzte nám niečo o pripravovanej knihe V znamení ametystu.
Knižka je o sedemnásťročnej Meggie, ktorá sa z nášho sveta dostane do iného spoločenstva. Lenže podmienky na prežitie sú tu pre cudzincov veľmi náročné a Meggie sa chce zo všetkého najviac vrátiť domov. Aby sa jej to však podarilo, musí sa prispôsobiť novým zákonom a tradíciám, čo ju privedie k pravde o jej pôvode aj k odhaleniu tajomstiev ukrývajúcich pred zrakom ľudí inú krajinu.

3. Koľko dielov bude mať táto séria?
Mám naplánovaných šesť dielov, ale uvidí sa. Je to vo hviezdach.

4. Venujete sa aj editorstvu? Ak áno, aké najčastejšie chyby robia autori?
Áno, venujem sa aj editorstvu. Tri roky som ho študovala, ale akosi som v tom nevidela žiadnu perspektívu a už som v škole nepokračovala. Ja sa radšej učím v praxi.

Najčastejšie chyby? Hm… povedala by som, že netrpezlivosť je tak trochu ich chybou. Rukopisy by mali po dopísaní vyzrieť a potom by si ich autori mali zas a znovu prejsť, nie ich hneď posielať do vydavateľstva, lebo šanca, že uspejú, je minimálna. Ďalším veľkým problémom je aj to, že autorom vôbec nezáleží na tom, ako ich text vyzerá. Ak to myslia s písaním vážne, treba si poriadne naštudovať gramatiku a naučiť sa písanie priamej reči. Lebo niekto, kto používa namiesto úvodzoviek dve čiarky a píše v nominatíve množného čísla pravidelne “y”, na mňa pôsobí ako začiatočník a nie ako niekto, kto si zaslúži vydanie knihy. Existuje veľa dobrých autorov, ktorí sú to zaslúžia viac, tak prečo sa uspokojiť s podpriemerom?

Čo je však podľa mňa úplne najhoršia chyba? Autori si nezistia už na začiatku, do čoho idú a nemyslia ani na propagáciu. Predpokladajú, že vydaním knihy sa ich práca končí a potom nevedia pochopiť, prečo sa neocitli v rebríčku bestsellerov. Bohužiaľ, práca po vydaní pre autora len začína. Ani vydavateľstvá nie sú všemocné, čiže ako autori od nich nemôžete čakať zázraky. O svoju knihu sa budete musieť starať aj vy. Vydavateľ do vás investuje a očakáva sa, že mu to nejako vrátite. Nikto nežije zo vzduchu a knihy sú drahá záležitosť.

5. Čo plánujete po sérii Kronika strateného impéria?
Keďže som si príbeh rozplánovala na šesť častí, je to ešte ďaleká budúcnosť. Mám však veľa nápadov. Všetky si zapisujem a odkladám na neskôr. Kronika je teraz mojou prioritou.

6. Venujete sa aj blogovaniu, môžete nám svoj blog predstaviť?
Som knižnou blogerkou šesť rokov a nájdete u mňa väčšinou recenzie, články zo života, články o písaní všeobecne, ale aj také, ktoré sa zameriavajú na moje písanie. Ak Vás zaujíma viac, tu je link: https://lyn-von-nightlight.blogspot.sk/

7. Čo je váš najväčší sen?
Vydať knihu? To sa mi však čoskoro splní, takže teraz je asi mojím snom vydať aj ďalšiu knihu a potom ďalšiu.

8. Aké knihy a autori sú vaši najobľúbenejší?
Ja som skôr fanúšikom zahraničných autorov a k mojím obľúbencom patria: Cassandra Clare, Sarah J. Maas, Phillip Pullman, Eoin Colfer, Kasie West či Kerstin Gier a Collen Hoover.

9. Aký máte názor na slovenskú literatúru?
Zložitý. Dlho ma slovenská literatúra nezaujímala. Sčasti to však bude asi preto, že som v nej nikdy nenašla to, čo by ma naozaj bavilo a dosť ma to frustrovalo. Všetko som ako mladšia prirovnávala k mojím zahraničným obľúbencom, ale jednoducho som u nás nenašla nič, čo by sa tomu vyrovnalo. Väčšina príbehov mi prišla povrchná a postavy ma nezasiahli do takej miery, že by som sa pristihla pri tom, ako si chcem danú knihu znovu prečítať. Jediná séria, ktorá navždy zostane v mojom srdci a napísali ju slovenskí autori, je Dievčatko z krajiny drakov. Lenže pri tomto príbehu sme sa nikdy nedočkali záverečného dielu, čiže nemá žiadne ukončenie. A pre mňa nie je nič horšie ako nedokončený príbeh.

Dnes už je tá situácia na našom knižnom trhu trochu iná, akási otvorenejšia, aj pokiaľ ide o YA fantasy, takže som veľmi zvedavá, čo prinesie budúcnosť.

10. Čítate slovenských autorov?
Na to som zrejme odpovedala v predošlej otázke. Ale viac čítam rukopisy a nie vydané knihy. Jediné dve, ktoré mi za posledný rok zostali v pamäti, sú Insomnia a Zlaté puto.

11. Čo si myslíte o tomto projekte? Máte nejaké nápady, ako ho vylepšiť?
Tento projekt je naozaj skvelý. Všimla som si ho už u Čechov a vtedy som si myslela, že niekto by mohol niečo také vytvoriť aj u nás. Takže som veľmi rada, že teraz môžem byť ako autorka toho súčasťou.

Ďakujem za poskytnutie rozhovoru. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s