Rozhovor: Juraj Thal

Po dlhej dobe tu máme ďalší rozhovor. 🙂

Juraj Thal: Narodil som sa v roku 1972, žijem v Topoľčanoch. Píšem pod pseudonymom Juraj Thal. Viac ako dvadsať rokov pracujem v zdravotníctve. Písanie sa venujem od detstva, kreslil som komixy, vymýšľal si príbehy a dával ich na papier. Redakčne som článkami, rozhovormi a recenziami na albumy prispieval do rockových a metalových časopisov. Pôsobil som v metalovej skupine Thalarion ako spevák a klávesák. A najmä ako autor drvivej väčšiny textov.

1. Prezraďte nám, ako ste sa dostali k písaniu, ako to všetko začalo?

Na úvod pozdravujem čitateľov projektu Podporujme slovenských autorov. Nechcem, aby to vyznelo klišéovito, ale naozaj som si písal od detských čias. Vtedy som si k tomu dotváral aj obrázky, takže išlo skôr o akési komiksy. Potom som začal s písaním textov pre rôzne skupiny, v ktorých som pôsobil, najviac však pre Thalarion. V tom období som ako externý redaktor recenzoval metalové albumy a písal články, či pripravoval rozhovory do nejakých metalových fanzinov. Ťažko povedať, čo ma viedlo k napísaniu knihy. Snáď len spoznať novú skúsenosť. Pomerne dosť čítam, nuž som chcel aj ja vyskúšať, či zvládnem napísať rozsiahlejšie dielo. Podarilo sa a mal som z toho skvelý pocit.

2. Máte nejaký cieľ, ktorý chcete v písaní dosiahnuť?

Vlastne ani neviem, nerád by som sa vyjadroval o nejakých konkrétnych cieľoch. Píšem si rukopisy a ak to vydavateľstvo vydá, je to len dobre, som spokojný. Ak sa moje knihy páčia čitateľom, je to vynikajúce a dodáva mi to energiu písať ďalej. Nechcem rozoberať veci ako: rád by som sa písaním živil a podobne. To dopredu nedokážem povedať, lebo je veľa faktorov, ktoré by to mohli ovplyvniť a následne sa zmeniť na sklamanie. Takže uvidím, čo prinesie čas.

3. Predstavte nám trochu vaše knižné diela.

Môj debutový román “Nôž” vyšiel v roku 2016. Pojednáva o vražde mladého muža, ktorého skaličené telo sa nájde pri Mŕtvom ramene rieky Nitra. Kriminalisti majú za úlohu nájsť páchateľa tohto činu. Podozrenie ale padá na jeho najlepšieho kamaráta, na agresívneho otca, dokonca na mužov z podsvetia. “Nôž” nie je ani tak čistá detektívka, skôr je to akýsi psychologický pohľad do duše dvoch mladých ľudí a krimi zápletka tomu len dodáva atmosféru. V zbierke Muži vs Ženy mi vyšla poviedka “Kulháň”, trochu mysteriózna, trochu hororová, sčasti psycho záležitosť. Môj aktuálny román “Nenávisť” sa zaoberá vraždami v okolí Nitry. V odľahlej chate sa nájde upálený profesor histórie, na stene je namaľovaný záhadný symbol. Časom mŕtvych i symbolov pribúda. Vyšetrovatelia musia rozpliesť klbko tajomných odkazov, aby prišli vrahovi na stopu. Či sa im to podarí dozvedia sa čitatelia v knihe. Prednedávnom mi vyšla druhá poviedka “Bezhlavá láska” v zbierke Vraždená sedmička – Detektívne a krimi príbehy zo slovenského prostredia. Momentálne pracujem nad novým príbehom o policajnom vyšetrovateľovi Leovi Legenovi. Kniha, ktorej názov zatiaľ nechcem prezrádzať, by mala vyjsť na budúci rok.

4. Čo vás inšpirovalo k tvorbe vašej najnovšej knihy Nenávisť?

Inšpirácií je navôkol habadej, stačí ich uchopiť z tej správnej strany. Ja som ale v prvom rade hľadal tému. Stačilo mi vziať si do rúk CD skupiny Thalarion, volá sa “Four Elements Mysterium” a námet sa našiel. Potom bolo už len vecou, ako pretaviť Tajomstvo štyroch živlov do krimi príbehu.

5. Viete si predstaviť, že by ste písali celkom odlišný žáner ako krimi?

Viem si to predstaviť a pred dvoma rokmi som sa aj začal pohrávať s iným žánrom, len som sa vzhľadom na písanie krimi k nim akosi nedostal, respektíve nenašiel som si čas plne sa týmto rukopisom venovať. Nerád by som teraz predbiehal, o čom to bude, ale ide skôr o dramatickejšie historické veci. Rovnako tak mám rozpísané dve hororové záležitosti, no zatiaľ sú uložené k ľadu, keďže som rozbehol sériu s vyšetrovateľom Legenom a chcem sa teraz zamerať hlavne na to.

6. Čo vás na krimi príbehoch najviac baví a fascinuje?

Mám rád to napätie, ktoré sa v krimi príbehoch odohráva, postupné nachádzanie indícií, čo vedú k odhaleniu páchateľa, zavše s nečakaným rozuzlením. Ak má príbeh bohatú a nepredvídateľnú zápletku, o to lepšie.

7. Aké sú vaše obľúbené knihy či spisovatelia?

Určite si rád prečítam dobrú detektívku, špionážnu knihu, nepohrdnem hororom, či historickým románom. Záleží možno aj od konkrétneho autora. Páčia sami severské krimi, trilery plné napätia, trochu zamotané so zaujímavým vyvrcholením. Dosť ma oslovila napríklad kniha Ja, pútnik od Terryho Hayesa. Bola síce trochu rozťahaná, ale neustále sa v nej dačo dialo. Musel by som tu vymenovať veľa autorov, ktorí skvelo píšu, no možno by som na niekoho zabudol… V každom prípade, mojimi najobľúbenejšími spisovateľmi sú H.P.Lovecraft, Frederick Forsyth a Daniel Silva. Určite sa mi páčia knihy od Jorna Liera Horsta, Cilly a Rolfa Borjlindovcov, či Dana Browna. Dnes už klasika Stokerov Dracula, Umberto Eco, Nižňánsky, či Charriéreov Motýľ mi dali veľa.

8. Aký máte názor na slovenskú literatúru?

V slovenskej literatúre nastal v poslednom období dosť veľký rozmach, hlavne v beletrii, či už v krimi alebo v červenej knižnici. Možno nie som ten správny, ktorý by mal domácu literatúru nejako špeciálne analyzovať a hodnotiť, na to sú iní ľudia. Ale ako aj v každom odvetví, je tu zaručená kvalita, no aj nižšia úroveň.

9. Čítate slovenských autorov?

Áno. Hlavne tento rok som prečítal dosť kníh od slovenských autorov. Zaujali ma, či už tématicky alebo štýlom, knihy od Juraja Červenáka, Arpáda Soltésza, Marka E.Pochu, Vity Jamborovej, Tiny Van der Holland a Eriky Jarkovskej. Určite aj kopa iných autorov. Ťažko vybrať, pretože vyšlo toho veľa a menovať tu všetkých…

10. A čo hovoríte na projekt Podporujme slovenských autorov? Máte nápad ako ho zlepšiť?

Je skvelé, že takýto projekt vznikol a zameriava sa na podporu autorov, zväčša čitateľskej verejnosti nie až tak veľmi známych. Chce to riadne odhodlanie a najmä čas naplno sa tomu venovať. Držím palce v ďalšej činnosti.

Ďakujem pekne za poskytnutie rozhovoru. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s