RECENZIA: Nevyspytateľná mrcha (Gabrielle Bernátová)

Vydavateľstvo: Marenčin PT
Rok vydania: 2014
Počet strán: 256 strán
Väzba: brožovaná

Anotácia
Podsvetie. Rodiny a klany, ktoré majú rozdelené územia. Ich členovia sú pripravení kedykoľvek vytiahnuť zbraň a zabíjať, ak je v ohrození niekto z ich blízkych. Jedného dňa sa Lein manžel, mafiánsky boss, ocitá vo väzení. Ona zostáva sama na vedenie podniku a udržanie rodiny. Po jeho prepustení Lee zavraždia veľmi blízku osobu. Pomsta je pre ňu jedinou životnou prioritou. Z bezstarostnej mladej ženy sa zo dňa na deň stáva bohyňa pomsty, ktorá je odhodlaná zničiť každého, kto sa pričinil o zničenie jej šťastia. Nikto ani len netuší, kým sa v skutočnosti Lea za tie roky stala, čo všetko obetovala, aby mohla svoje plány uskutočniť. Pred vonkajším svetom sa skrýva za masku cynickej, arogantnej ženy plnej nenávisti a skepticizmu. Vo chvíli, kedy jej zámer začína naberať na obrátkach, cestu jej skríži dievča, ktoré zmení Leino vnímanie sveta a vráti jej nádej na pokojný život. Lenže najprv musí dosiahnuť svoj cieľ. Musí zničiť nepriateľov.

:::::::::::::::::::::::::

Na začiatok musím úprimne povedať, že som od tejto knihy neočakávala nič extra. Zároveň som na ňu bola zvedavá, pretože v poslednej dobe ma začali baviť knihy o podsvetí.

Pustila som sa do čítania a postupne som zisťovala, že toto bude rozhodne dobré čítanie. Dej začína gradovať už od prvej stránky, takže absolútne nemáte šancu sa nudiť. Od začiatku sa dej komplikuje. Popri tej hlavnej zápletke sa tvoria aj iné komplikácie a zápletky a myslím, že všetky sú tam veľmi podstatné.

Autorka nechá čitateľa tápať v otázkach čo knihe len a len prospieva, pretože aspoň máte dôvod čítať ďalej a neprestať. Doslova a do písmena vás to pohltí a nepustí.
Oceňujem autorkin štýl, ktorý pomáhal v skvelom plynutí príbehu. Kniha je písaná v prítomnom čase čo dodáva punc skutočnosti a uveriteľnosti. Celý príbeh je veľmi uveriteľný. Vďaka štýlu musíte stále rozmýšľať nad tým, ako to bude ďalej, čo sa stane a ako autorka vysvetlí všetky otázky, ktoré v priebehu “nakladie” čitateľovi do hlavy.
Postavy pôsobia skutočne reálne a máte možnosť vcítiť sa do ich príbehu a trápenia. Najmä čo sa týka Viktórie, pretože jej trápenie je veľmi realistické a zároveň to v človeku budí dojem, že s takýmito vecami sa stretávame vo filmoch a v knihách, ale je to podané ako veľmi skutočné.

Je pre mňa nesmierne ťažké nájsť tu negatívum, pretože táto kniha ma vyslovene dostala a ja cítim, že si ju budem chcieť čítať znovu a potom znovu. Práve preto, že som od nej nič neočakávala, najviac ma prekvapila. Možno niektorý čitateľ by mohol vidieť negatívum v hlavnej postave, ktorá je chladná a roztržitá, ale keď sa nad tým zamyslíte, za daných okolností, ktoré sú v knihe rozoberané, sa to dá absolútne pochopiť.

Ale jedna vec by tu vlastne bola – koniec sa mi zdal priveľmi rýchly. Bol otvorený, čo je skvelé, keďže je aj druhý diel a aspoň ma to donútilo okamžite rozčítať ten ďalší diel, ale v tejto prvej časti som ešte desať strán pred koncom nemala pocit, že tá kniha bude končiť. To mi tam možno trochu chýbalo, ale… zase na druhú stranu to budí dojem nečakanej situácie a to ešte pridáva na reálnosti.

Keď má kniha “wow efekt” čo je niečo, čo dodáva knihe lesk jedinečnosti a dokonale prekvapivého konca a zároveň nekonečného uvažovania o príbehu ešte po dočítaní, tak som z knihy nadšená. A z tejto som rozhodne nadšená veľmi.

Ak váhate, či sa do nej pustiť, tak to rozhodne urobte, pretože táto kniha je skvelá a klobúk dolu pred autorkou. Skutočne.

Hodnotenie
4,5/5
Za poskytnutie knihy ďakujem autorke Gabrielle Bernátovej.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s